Baltic TOP30 yra unikali priemonė, kuria siekiama skatinti Baltijos šalių įmonių konkurencingumą pasaulyje
KĀRLIS KRASTIŅŠ, PRUDENTIA VADOVAUJANTIS PARTNERIS
Labai džiaugiamės, kad prieš 16 metų Latvijoje pradėta iniciatyva „Prudentia“ ir „Confidentus“ komandos dėka išaugo į Baltijos šalių lygio projektą. Baltijos šalių TOP30 - tai unikali analitinė informacija, leidžianti visuomenei ne tik išsamiau susipažinti su kiekvienos įmonės finansiniais rezultatais, bet ir skatinanti Baltijos šalių įmonių konkurencingumą pasaulyje.
Pagal pasirinktą metodiką Baltic TOP30 atspindi vertingiausių Baltijos šalių bendrovių vertes. Kiekviena bendrovė pasirinko savo finansavimo modelį, kiek kapitalo naudoja, kiek skolinasi, kokia dividendų politika. Tuo mūsų TOP30 skiriasi nuo akcijų kainos ar biržose esančios bendrovių kapitalizacijos. Listinguojamų bendrovių, kurios pateko į TOP30, vertės buvo nustatytos prie bendrovių kapitalizacijos pridedant grynąją skolą.
1-osios vietos laimėtoja yra Lietuvoje įsikūrusi įmonių grupė „Vilniaus prekyba“. Tai nėra didelė staigmena TOP30 autoriams, nes ši grupė turi ambicingų augimo planų, kuriuos jai pavyksta įgyvendinti. Grupė veikia 6 šalyse, joje dirba apie 42 000 darbuotojų, o jos bendra apyvarta 2020 m. siekė 5 268 mln. eurų. „Vilniaus prekyba“ yra vienintelė bendrovė Baltijos šalyse, kurios EBITDA viršijo 500 mln. eurų. EBITDA vaidina svarbų vaidmenį TOP30 metodikoje. Grupė augo tiek pati, tiek įsigydama keletą svarbių įmonių, naudodama kapitalą ir paskolas. Paskutinis reikšmingas pirkinys įvyko Latvijoje - 2021 m. rugpjūtį „Akropolis Group“ priklausanti nekilnojamojo turto vystymo bendrovė įsigijo prekybos centrą „Alfa“.
Apskritai TOP30 sektorių pasiskirstymas rodo gana objektyvų vaizdą. Trys pagal vertę pirmaujantys sektoriai yra gamyba, finansai ir komunalinės paslaugos, kurių kiekvienas sudaro apie 20 proc. visos TOP30 vertės. Toliau seka prekyba - 14,9 %, transportas ir logistika - 11,2 %, IT ir telekomunikacijų paslaugos - 8,2 %, o po jų - likusieji sektoriai.
Gamintojų buvimas tarp lyderių džiugina, nes patvirtina Baltijos šalių įmonių gebėjimą sėkmingai dirbti Baltijos šalyse ir Europoje bei gebėjimą eksportuoti savo produkciją. Gamyba taip pat svarbi užimtumui. Vertingiausia gamybos įmonė Baltijos šalyse yra JAV farmacijos milžinės dukterinė įmonė Lietuvoje „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Džiugu, kad tarp vertingiausių Baltijos šalių gamintojų, turinčių vietos kapitalo, didžiausia yra Latvijoje įsikūrusi įmonė „Mikrotīkls“, pasauliniu mastu gaminanti belaidžio ryšio įrangą ir maršrutizatorius.
Įdomi situacija stebima tarp trijų vertingiausių Baltijos šalių energetikos įmonių, kurios TOP30 sąraše yra netoli viena kitos, verčių. Stebint bendrovių EBITDA lygį, galima daryti išvadą, kad didžiausią pelningumo maržą turi „Latvenergo“. Tačiau savo metiniame pranešime ji neišskiria „žaliosios energijos“ sukuriamos EBITDA, o tai neleidžia apskaičiuojant jos vertę naudoti didesnio vertinimo įverčio, o „Ignitis group“ ir „Eesti Energia“, savo ruožtu, savo metiniuose pranešimuose tai pabrėžia ir išryškina.
Tarp Baltijos šalių TOP30 įmonių yra dešimt įmonių iš Lietuvos, dešimt iš Estijos ir trys iš Latvijos. Kitos septynios Baltijos šalių TOP30 yra pasaulinių žaidėjų dukterinės įmonės. Tokia padėtis rodo, kad Lietuvoje ir Estijoje yra didesnė verslo konsolidacija atitinkamose pramonės šakose, taip pat kad Lietuvos ir Estijos įmonės yra aktyvesnės Baltijos šalių ir Europos mastu.